Разказахме накратко за някои по-нестандартни видове бира в блога на нашите приятели от PRINT GOAT. И тьй като трепетите не стихват, смятам, че е редно да споделя впечатления от наскоро дегустираните бири. От статията “За по-различните бири…” насам имахме възможността да опитаме няколко по редки стилове и марки, които доскоро не можеха да бъдат закупени от български магазин. За щастие бирената култура в България се разраства напоследък и много “кефски” бирени барове отвориха врати, където да се предлагат екстравагантни вкусове като бира с розова вода, тъмна бира със стриди или лактоза, както и по-класическите белгийски ейлове. Ако сте от Варна, не се колебайте да посетите все още младият бирен бар на AVERI BEERS, където ще ви посрещтнат с прилично разнообразие от стилове и марки. Моят съвет е да се доверите на препоръките на персонала при положение, че не сте наясно какво бихте искали да опитате. Ето ние с какво се прибрахме от аверите:
от AVERI BEER BAR
Противно на очакванията, жълтото магаре се възприе най-добре. Дори бих казала, че беше доста вкусно. Що се отнася до датските To Øl и Mikkeller – при тях по-скоро важи поговорката “На прехвалена круша с голяма кошница не се ходи”. Признавам, че DILL на To Øl го избрах само заради смелия етикет от бял надпис върху бял фон, но на вкус сякаш можеше и по-добре.
Котка и мишка
Пловдивчани могат да се почерпят с добро пиво в бар Котка и Мишка сред атрактивния екстериор на квартал Капана. Ако го посетите, не се чудете защо в бирен бар се предлагат домашно приготвени сладкиши. Истината е, че в повечето случаи горчивата напитка идеално подхожда с десерти. По-подходящи са силните белгийски ейлове. Като този La Corne – Triple в съчетание с лек и ароматен крем брюле. Като всеки трипъл, и този е с висока алкохолност и богат аромат, а глътката е сгряваща и с траен вкус.
Покрай бирената мания вкъщи се усеща наклонност към практикуване на бирен туризъм, който се състои в посещение на различни дестинации с една единствена цел – опитване на нов вид бира. И като всички примерни туристи, винаги се прибираме с по някое “сувенирче” под формата на бутилка. Освен с трипъла на La Corne, от Котка и мишка си взехме и френския Gavroche на Brasserie De Saint-Sylvestre , както и Monk’s Stout на Dupont. По снимката не се заблуждавайте, че е с кафе… просто се усеща кафеен аромат, присъщ за повечето стаутове.
Rose Brew
Следва една изненадващо смела рецепта за органична бира с българска розова вода, към която подходих с големи очаквания. За съжаление не мога да кажа дали харесахме този експеримент. Съвсем натрапчиво и категорично се усеща вкус на силно парфюмиран локум, който засенчва останалите иначе добри вкусови качества на пивото. Все пак приветствам всяко желание за дегустация на екзотични съчетания, колкото и невероятни да звучат първоначално.
Steen Brugge
Ще представя още една, последна за тази публикация, десертна бира. Това е Dubbel Bruin на Steen Brugge. Типичен силен белгийски ейл, с плътно тяло и богат аромат, деликатна нотка на карамел. Добре е да се знае, че този тип бири е добре да се сервират по-топли – на около 10 °C. Ако я консумирате на по-ниска температура, рискувате да не усетите пълните и вкусови качества. В този ден приготвих черешово клафути. Много добре се съчета с вкуса на тъмно рубинената бира.
Не бих могла да приключа без представител на трапистките бири. Дали заради каузата, която стои зад техния статут, или заради вкусовите им качества, тези бири заемат най-високото стъпало на моята стълбица на бирената слава. La Trappe и техния Witte Trappist доказват, че дори да не си почитател на пшеничното пиво, ще те накарат да преосмислиш предпочитанията си. Светла, лека, сякаш сладка, пивка, лятна….с много пяна. *Голямото количество пяна е характерно за пшеничните бири.
И последно… свеж бирен микс на Schofferhoffer с грейпфрут. Добре балансирана, лека и също лятна бира. Лесно достъпна е, има я в повечето големи супермаркети.
Яна и Тони 22.11.2015
Най-накрая блога е факт! Ние сме не просто изкушени, а направо ни потекоха лигите 🙂